Zvířata

Čápi jako lovci žab

Co ví snad každý už od dítěte, že čápi nosí miminka. Abych napsal pravdu, moc tomu nevěřím, protože jsem prohledal spoustu serverů a ani na jednom se o tom nezmiňují. A když už ano, vyvracejí tuto teorii. Proto si o tomto tvrzení dovolím pochybovat. Ale ostatní informace, které zde budou jsou ověřeny a jsou pravdivé.  

Myslím, že nemá smysl toto zvíře popisovat, všichni víme, jak vypadá. Jen dodám, že je řeč o zvířeti kteréžto sluje čáp bílý (Ciconia ciconia).  

čapí rodinka

S těmi miminky jsme si to již upřesnili, a protože na čápovi jako takovém není vcelku nic zajímavého, podíváme se, jak se vyjadřuje. Tak tedy pokud varuje umí syčet, ale převážně klape zobákem, a to pěkně silně. Ponejvíce tak činí je-li sám a hledá partnerku, které pak předvádí také namlouvací tanec. Pokud ona souhlasí, musí počítat s tím, že je to na delší dobu, protože čápi u nás žijí v páru a někteří i spousty let.  

detail čapí hlavy

Většina ptáčků nám krásné zpívá, papoušci mluví a čáp klape zobákem. Vítá tím svou družku, když se vrací zpět do hnízda, ale také ji přivolává a když se oba sejdou, začne ona také. Takže jim to doma v hnízdě spolu klape. Někdy je to pěkně nahlas. Čáp prý umí i syčet, něco jako had, a syčí, když někoho varuje.  

Jeho strava je více než pestrá. V podstatě loví to, co je na ráně. Jsou-li to žáby, skutečně je schopen ji ulovit. Ale může to být také mlok, hraboš nebo dokonce, pokud se naskytne, i krtek. Nepohrdne žížalou, rybou, a dokonce se uživí i mršinami, pokud nějakou najde.  

Malí čápové si musí se svým vývojem dost pohnout, protože je čeká daleká cesta. Tady by zimu asi nepřežili. Takže se do dvou týdnů od vylíhnutí snaží postavit na nohy a do měsíce by měla umět stát v hnízdě. Od padesátého pátého dne to musí začít zkoušet s létáním a většinou se jim to daří. Nu a pak nás čápi zase na půl roku opustí, aby se na jaře vrátili.