Nakupování

Přebalování není věda

Před narozením dítěte ještě rodiče přemýšlí, jestli dají přednost látkovým nebo jednorázovým plenám. Většina rodičů dá přednost těm jednorázovým, protože je s nimi přebalení mnohem snažší než s látkovými. Zároveň jsou ale jednorázové pleny velkou zátěží pro životní prostředí, což si řada rodičů neuvědomuje. Otázka ekologie je dnes velmi důležitá a tak je vhodné alespoň vyzkoušet ekologičtější variantu.

svrchní kalhotky

Látkové pleny jsou daleko lepší než jednorázové. Látka je prodyšná, takže pod ní jemná dětská pokožka může volně dýchat. Díky tomu látkové plenky nezpůsobují kožní problémy. Je normální váhat mezi jednorázovými a látkovými plenkami, protože rodiče chtějí dítěti dopřát to nejlepší, ale zároveň rodiče potřebují ulehčit péči o dítě, protože mají mnoho povinností. A právě péče o látkové plenky rodiče často odradí. Plenky se musí předpírat, poté se musí vyprat a vyžehlit. To nějaký čas zabere a proto je pro řadu rodičů lepší plenku po použití vzít a vyhodit do kole, což oproti praní a žehlení takových plen zabere asi vteřinu času.

dítě na posteli

Látkové pleny se prodávají jako čtverce, které se překládají a na ně se používají svrchní kalhotky. Ty fungují podobně jako jednorázové. Svrchní kalhotky udeří čtvercovou plenu na místě, takže nedojde k posunutí plenky a k nehodě. Některé děti jsou velmi citlivé na plasty a chemikálie, a protože obyčejné jednorázové pleny obsahují hodně zbytečných plastů a chemických látek, snadno se jemná dětská pokožka zapaří. Jednorázové plenky jsou velmi levné, protože jejich složení není nic moc. Dají se koupit i kvalitní, ekologické pleny, které neobsahují plasty a nejsou bělené, ale jejich cena je opravdu vysoká. Pořizovací cena látkových plen je vysoká, ale dají se koupit i z druhé ruky. Nemusíte se jich bát, dříve to bylo běžné, že se látkové plenky dědily z generace na generaci.